Govendistanbul

Govendistanbul, 2012 yılından beri Arjen Brûsk tarafından hazırlanan ve yapılan Kürt dansları – govend kursu ve dans eğitim programıdır. Kendi dans-müzik, eğitim, üretim, yorumlama ve sahneleme yaklaşımlarının oluşturduğu estetik değerler çerçevesinde Kürtlerin dans kültürünün verilerini, doğal haliyle ve güncel-sanatsal çeşitlemelerle, kaybolmuş detaylarını yeniden ortaya çıkararak, güncel şehir kültürüyle buluşturmak, öğrenilmesine vesile olmak, bilimsel ve sanatsal yeni veriler ile performanslar sunmak, bu yaklaşımları önermek, arşivsel çalışmalar yapmak, kürt dansları – govend kursu ve eğlencesi kültürü ve  yeni bir dans eğitimi programı oluşturmak, bu alanda yeni olanaklar ve çalışmalara yol açmak, bu alanda kültürel ve kültürler arası tanışma-buluşmalara sebep olmak, profesyonel bir yaklaşımla sahneye taşımak ve “sahne bulamama”ya karşı her yeri bir sahneye dönüştürmek üzere hazırlanan ve yapılan bir dans-müzik eğitim-performans çalışmasıdır.

Kürt danslarının tümünü ele alarak ortak dans adımlarından oluşan özel ve zengin bir repertuarla temel bir dans tekniği eğitim programıyla yapılan govend derslerinden oluşur.

Kursa katılanlar sıfırdan başlayarak govend merkezli bir temel dans tekniği eğitimi alır. Temel eğitimden sonra her yerde dans edebilecek bir seviyeye gelir. Ardından isteyenlerle orta-ileri seviye çalışmaları devam eder.

Derslerde; Mezopotamya’da ve Anadolu coğrafyasının büyük bir bölümünde ortaya çıkan ve köklenen kürt dansları – govendlerin; ‘halk içinde yaşayan hali’ temel alınarak, özel düzenlemelerle yürütülen çalışmaların yanı sıra genel olarak; temel repertuar eğitimi, govendlerin karakteristik inceleme-teknik analiz çalışmaları ve dansta solo çalışmaları yer alır.

Ayrıca dersler kayıttan müziğin yanısıra davul-zurna, bendir-erbane, misafir dengbêjler eşliğinde, bazen de birlikte seslendirerek oluşan müzikler eşliğinde yapılmaktadır. Bu bölümlerde Kürt müziği, ritm ve vokal çalışmaları da eklenir.

– Bu dans türünü ve bu dansları öğrenmek isteyen,

– Her an her yerde karşınıza çıkabilen govend ortamında, hangi govend veya hangi bölge olduğu fark etmeksizin anlayabilecek, dahil olabilecek ve solo yapabilecek bir seviyeye ulaşmak isteyen,

– Herhangi bir ‘yöre’ öğreticiliği yapmakta olup Kürt dansları ve dans tekniği konularında kendini geliştirmek isteyen,

– Bu dans türüyle teknik ve karakteristik bir tanışıklık kazanmak isteyen dansçı, dans eğitmeni, koreograf ve etnik müzikle ilgilenen müzisyenler,

-Ve Govendistanbul etkinliklerinde bulunmak isteyen herkes katılabilir.

 


Govendistanbul Video List

https://www.youtube.com/watch?v=148oEshvwkI&feature=youtu.be&list=PLCgm4b-ZFW4389AKcY4ExTTXx7OFNlxEq

 

4CBBF30E-F284-4E76-81C9-CFCEDF77738F.jpeg

 

10847173_937054476327641_2242584284523986930_ogovendistanbul 2016-2017

Arjen Brusk - govendistanbul 2016

10177472_780357948663962_6354276858673372003_n-2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s